Дали постојано носите облека во неутрални бои како црна, бела или беж и дали ви е повеќе смачено да носите „здодевни“ комбинации?

Летото е вистинското време кога можете и треба да носите шарени облеки кои пукаат од боја. Но, се плашите да ги комбинирате боите и не сте сигурни која боја со која оди? Тогаш сте на вистинското место затоа што ви откриваме подолу кои бои се совпаѓаат едни со други.

1. Аналогни бои

На скалата на бои, аналогните бои означуваат соседни бои или бои кои имаат слична нијанса. На пример, портокалова, црвена и розова.

2. Монохроматски бои

Монохроматски моден изглед е облека која се состои од една боја која може да биде во различни тонови.

3. Комплементарни бои 

Комплементарни бои се бои кои се наоѓаат на два различни пола во спектарот на бои. 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРецепт на денот: Печени пиперки со фета сирење и маслинки
Следна објаваНајдобрите комбинации на бои за вашата модна комбинација
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ