Поврзување на модата со уметноста …

Седум … број кој во многу антички цивилизации значи комплетност, откривање и знаење.

Значи, 7 уметници, 7 специјални маици кои слават 70 години мода на Max Mara, која е позната низ целиот свет како претходник на денешниот pret-a-porter.

Овие прекрасни маици се изработени од луксузен, свеж, чист памук. Тие се специјално дизајнирани за прикажување на секое уметничко дело.

Така, на пример, маиците носат фотографии од William Wegman, на кои се гледаат многу елегантни кучиња облечени во Max Mara 101801 камел палта. 

Другите мотиви вклучуваат графика со наутичка тема од Brian Grimwood или блок-графика на познат илустратор Francois Berthoud.

И за крај, но не помалку важно, има графички отпечатоци од Erberto Carboni од 60-тите години на минатиот век, кои беа презентирани и на модната писта F / W 2021 во Милано.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТри актуелни трендови кои ќе ги носиме и во есен 2021!
Следна објаваНајубава ревија на сезоната: гламурозни шапки и сите неонски нијанси во колекцијата на Valentino!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ