H&M е горд што ја претстави најновата колекција на машка облека со отпечатоци од Кит Харинг, легендата на американската поп-арт сцена. Колекцијата, која ќе се најде во продажба од јули во нивните продавниците, се состои од комбинација на патики, шорцеви, јакни, маици и дуксери со препознатливи мотиви на Харинг.

Кит Харинг го измислил својот визуелен јазик, проткаен со хумор и симболика, како и социјални пораки, а неговата работа се покажала како извонредна.

Уметникот посвети најголем дел од својата кариера на јавни дела, честопати со активистички пораки за војни, употреба на дрога, сексуална еднаквост и смрт. Уметноста на Кит Херинг им се допаѓа на софистицираните љубители на уметноста и се смета за важен чекор во напредокот на pop-art-от.

Кога на Харинг му беше дијагностицирана СИДА во 1988 година, тој ја основаше Фондацијата Кит Харинг за да обезбеди средства на организациите за СИДА и програми за деца и да управуваше со наследството на неговите уметнички дела.

Почина на 31 година во 1990 година. Славата никогаш не го сменила неговиот поглед кон уметноста, а неговото дело се карактеризира со шармантна невиност до самиот крај.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕднодневна детоксикација: план и совети!
Следна објаваКако ви се допаѓаат Yeezy Pure – папучите?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ