Парижанките имаат многу посебен стил дури и на денот на нивната венчавка.

Од Брижит Бардо до најмодерната Лолита Џејкобс, парижанките остануваат многу импресивни невести чии стајлинзи се паметат.

Париски стил нè инспирира повторно и постојано.

Брижит Бардо носеше розов кариран фустан, Лолу де Фалез носеше егзотичен турбан, Џејн Биркин боемски фустан, Лолита Џејкобс бела кошула, а Сабина Сокол модерен фустан.

Инспирација: Парискиот шик е препознатлив и на венчавките, па затоа ви нудиме идеи за усвојување на парискиот изглед за невеста.

Лолита Џејкобс на нејзината венчавка со Жан Батист Талбурд. На 7 јули 2018 година тие се венчаа во Св. Тропе. Невестата реши да облече фустан, односно бела кошула и црвени рамни потпетици од Маноло Бланик. Свадбениот изглед го надопони со долг превез.

За нејзината граѓанска венчавка во Париз на 11 јуни 2021 година, француската инфлуенсерка Сабина Сокол одлучи да облече сино-бел фустан и бели папучи, омилен додаток на Французинките.

На 18 јуни 1959 година, Брижит Бардо се омажи за актерот Жак Шарие, облечена во кариран розов фустан потпишан од Жак Естерел, кој го комбинираше со елегантни балетанки. Така се роди Vichy трендот.

На 30 јуни 1977 година, Лолу де Фалез се омажи со Тади Клосовски во клубот 7 во Париз. Како егзотична принцеза, Лулу носеше турбан украсен со портокалови перја и бисери, додека нејзиниот букет беше од црвени цвеќиња.

Во јуни 1990 година, Инес де ла Фресанж се омажи со Луиџи д’Урса на југот на Франција. Инес избра сиво-бело сако што го комбинираше со бел фустан и шапка.

На свадбата од бајките во 1962 година, Кетрин Денев се омажи за Жан-Пјер Оноре облечена во мини венчаница која ги откриваше нејзините убави нозе.

НЕМА КОМЕНТАРИ