Твид костуми, фустани и многу повеќе, инспирирани од поетот, уметник и филмаџија Жан Кокто …

Откако ја претстави својата колекција есен / зима 2021. на почетокот на оваа година, Вирџинија Виар слета во Прованса, поради нејзината ревија Шанел Круз 2021. Презентацијата беше инспирирана од поетот, уметник и режисер Жан Кокто, со референци на панк и рок стил од шеесеттите години.

„Бидејќи Габриел Шанел беше блиска со Кокто, го обожавам филмот Тестаментот на Орфеј. Особено оваа величествена сцена: човек со глава на црн коњ се спушта во Кариере де Лумиес, неговата силуета се истакнува специјално наспроти белите sидови “, објаснува наследничката на Карл Лагерфелд, за својот избор на југот на Франција, како локација за ревијата. „Заради едноставноста, прецизноста и поезијата, филмот на Кокто ме наведе да создадам чиста колекција, со карактеристична ориентација во два тона, т.е. светло-бели и темно-црни тонови.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНови трендови за плажа кои ќе го одбележат следното лето!
Следна објаваМаици во поло стил: 10 модели кои ќе бидат во центарот на нашето внимание оваа пролет
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ