Вчера, музејот Лонг во Шангај, беше домаќин на новата колекција Диор есен 2021 година.

За оваа сезона, креативната директорка на француската куќа, Марија Грација Кјури, беше инспирирана од К-поп културата, како и од ерата на дискотеките. Референците се видливи во изобилството на монистри од сите нијанси, карирани одела со мини здолништа кои потсетуваат на училишни униформи, животински отпечатоци и проsирни ткаенини, од кои се изработени мантили, лесни фустани, плисирани здолништа и “топови”.

Гледајќи кон иднината низ призмата на минатото, дизајнерката претстави футуристички металик комбинезони и кожни комплети инспирирани од 80-тите, заради кои ќе посакате веднаш да одите на забава. Покрај тоа, видовме разнобојни крзнени палта, тексас во боја, мрежасти хеланки под здолништа од тул, како и беретки и капи на модната писта – овој додаток несомнено ќе стане (must-have) задолжителен за следната есен.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОваа пролет ја потенцираме силуетата со модерен ремен!
Следна објаваТри идеи за совршени спални соби од соништата!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ