За 2021 година, Pantone одбра две бои – сива и жолта. Тој одлучи да се здружат Ultimate Gray со Illuminating Yellow.

Сивата е една од најсетрани бои во светот и изгледа одлично во комбинација со разни бои. Одлично одговара со скоро секоја боја, било да е тоа пастелно виолетова или светло црвена боја. Значи, нема проблем со сивата, бидејќи е лесна за стилизирање.

Стилистите препорачуваат на жолтата боја да се носи поблиску до лицето, бидејќи и дава на кожата посебен сјај и виталност. Сепак, важно е да ја пронајдете вистинската жолта нијанса што ќе одговара на тенот на кожата, па пробајте неколку, пред да купите облека во оваа светла боја.

Како да комбинирате сива и жолта?

Комбинацијата на светло сива и боја на лимон боја, со нежни премини на бои и без силни контрасти, ќе изгледа суптилно и елегантно.

Создадете посмел стил со комбинирање на потемни сиви и топли нијанси на мед или банана жолта, бидејќи нијансите ќе бидат повеќе контрастни, а богатата жолтата ќе стане привлечен детаљ.

Имајте на ум дека сивата боја може да се замени со сребрена, а жолтата со златна. Ако комбинацијата на сива и жолта изгуби на интензитет, додадете кафени и крем тонови. Жолтата изгледа одлично во комбинација со кафеана палета.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПролетни трендови според вашиот хороскопски знак!
Следна објаваТри идеи за здрав појадок!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ