Британскиот дизајнер Ким Џонс ја претстави својата првата модна ревија на кофекција за модната куќа Фенди …

Како и самиот Рим и брендот Фенди не создаден за еден ден: Адел и Едуардо Фенди ја отворија својата прва продавница на Виа дел Плебисито уште во 1926 година. Од тогаш, се случија многу работи во самата модна куќа.

Фенди е барокна модна куќа. И иако Џонс беше забележително воздржан, тој сепак успеа да го потенцира карактеристичниот шик на брендот: долги, строги палта со женска ароганција, секси тесни фустани и одлични детали – долги крзнени реси и сјајни свилени додатоци. Во основа, тој го изрази својот луксуз со комплексни кроеви, екстремно фини ткаенини и софистицирани пригушени бои.

Моделите продефилираа низ лавиринти во форма на F, помеѓу расфрлани архитектонски фрагменти.

Сè е претставено во неутрални тонови за да ги рефлектира минералните бои на градот и органските нијанси кои доминираа во историјата на брендот Фенди.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДа ја дочекаме пролетта во розови тонови!
Следна објаваЛетна колекција на Dior: совршенство без мана!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ