Улогата на Кина во глобалниот луксузен сектор туку што стана далеку поголема …

И додека пандемијата на вирусот корона продолжува да предизвикува хаос во светскиот економски океан, кинеските остри мерки на заклучување и брзото закрепнување се покажаа како клучна работа, неопходна за одржување во живот на луксузните брендови.

Како што дознаваме од новиот извештај кој заеднички го изработија Tmall, Alibaba и Bain & Company минатата недела, нивниот глобален удел во индустријата двојно се зголеми во однос на претходната година, со тенденција да стане најголемиот пазар на луксузот до 2025 година.

Главно водени од страна на милениумците и членовите на генерацијата Z, кинеските луксузни набавки скокнаа за 53 милијарди долари во однос на претходната година, што е за 48% повеќе, додека пазарот на луксуз во целина падна за 23% во истиот период.

Постариот партнер на Bain, Bruno Lanes, изјави дека за овие бројки, покрај помладата генерација клиенти, се одговорни и посилната дигитализација на луксузните брендови, кои одамна го игнорираат тој аспект на бизнисот. Сето ова беше од клучно значење за создавање профитабилни туристички продажби, на која се потпираа многу брендови, тогаш, кога патувањата не беа карактеризирани со рестрикции.

Gucci е веројатно брендот кој најагресивно ги проширува своите дигитални канали на присуство и продажба. Познатиот бренд од Фиренца објави дека ќе отвори две продавници на кинеската платформа Алибаба, која ја користат повеќе од 750 милиони потрошувачи од Кина. Првата продавница, која нуди облека и додатоци, беше отворена оваа недела, додека втората, посветена на сферата на убавината, ќе биде отворена во февруари. Ако сè се одвива според планот, оваа акција значително ќе влијае на профитот на матичната компанија на брендот Gucci, Kering, чија продажба е сè уште помала за седум проценти.

Големиот непријател на Kering, LVMH, веќе имаше многу придобивки благодарение на купувачите од Кина, кои практично се одговорни за враќање на конгломератот во државата, пред влијанието на пандемијата. Истиот случај е со американскиот Tiffany & Co, кој ги победи предвидувањата на аналитичарите и доживеа раст од 70% во Кина.

Многу е веројатно дека извршните директори на луксузниот сектор ќе се потпрат на домашната кинеска продажба во наредниот период. Според извештајот, условите за патување нема да се вратат во нормала пред следната година, а повеќето кинески патници ќе продолжат да бидат претпазливи кога станува збор за патувањата во странство.

Ако тоа го поклопиме со загриженоста предизвикана од новиот вид на коронавирус, кој моментално доминира во Велика Британија, во комбинација со логистичкиот кошмар кога станува збор за најголемата кампања за вакцинација досега, доминацијата на Кина во луксузниот сектор може да дојде порано отколку што се надевавме.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРијана ја претстави колекцијата за Св. Валентин
Следна објаваКултното издание на Bottega Veneta доби нов изглед!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ