Пријателство на 20 фотографии!

Светот на супермоделите е како Олимп: во секој случај, во него нема помалку митови. Еден од нив е дека моделите не се толерираат една со друга и дека концептот на женско пријателство надвор од модната писта не постои – овој славен пар лесно може да ги разбие овие стереотипи.

Кејт Мос и Наоми Кембел се запознале во Лос Ангелес во 1991 година и оттогаш се практично неразделни. За скоро 26 години од нивното пријателство, имало сè и сешто – се сеќава Наоми во едно интервју, како таа и Кејт влегле на концертот на Нирвана во Њујорк без билети и како Кејт и помогнала да ја создаде познатата фондација Нелсон Мандела во 1998 година.

 

Што е заедничко за двете легендарни убавици? „Двете се од јужен Лондон, од семејства на работничката класа“, вели Наоми и Кејт ја поддржува: „Ние сме тоа што сме!”

Наоми и Кејт никогаш не биле срамежливи во врска со своето пријателство, дури ни пред фотографите – благодарение на кои сега имаме можност да ги видиме најинтересните моменти од животот на моделите во последните две децении.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТренд на Инстаграм: облека инспирирана од шахот!
Следна објаваКара Делевињ во празничната кампања на Dior Joaillerie! (видео)
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ