Во морето на есенските трендови, славните чевли Mery Jane не можеа да останат незабележани – чевлите со ремен (единечен или двоен) кои се ставаат на задниот дел од стапалото или на глуждот, повторно се враќаат со својот ретро шарм.

Но зошто се натекуваат Mаry Jane?

Тие станаа познати благодарение на цртаниот филм на Richard Outcault

со наслов наслов Buster Brown, а чевлите секогаш ги носеше малата Mary Jane (оттука и името), сестра на истоимениот протагонист на серијата.

Од 20-тите до 60-тите години, па се до денес, Mary Jane сè уште се безвременски модел. Ова го покажуваат големи имиња како брендовите  Dior, Gucci, Ferragamo, Prada и многу други кои во голема мера ги вклучија во своите колекции, реинтерпретирајќи различни модели со ретро вкус на трендовски начин.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваChanel: Мини торби за макси ефект!
Следна објаваИнспирација: девојките носат џокеј чизми оваа есен!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ