Дизајнерките Мартина Шишко Карапетриќ и Морана Сарачевиќ ги тргаат на страна нашите тешки мисли предизвикани од кризата со корона со убавината на прекрасните креации.
Како што историјата постојано се повторува, така и оваа година сме сведоци на неверојатен развој на случувања на глобално ниво, предизвикан од коронавирусот  кој го смени нашиот свет и најтешко ја погоди индустријата за луксуз, мода и убавина.

 

Дизајнерките на модното дуо Будоар – Мартина Шишко Карапетриќ и Морана Сарачевиќ – решија да претстават новата капсула колекција наречена „Пркосне хаљине“ и создадоа визуелно привлечни креации кои најдобро го сумираат цитатот од „Алиса во земјата на чудата“.

Луксузните принтови на макси креациите изгледа како да зборуваат за некој друг, за посреќен и порелаксиран живот, ексцентричен, а сепак убав и женствен.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСовршен за деца – кревет во форма на хеликоптер!
Следна објава-Конкурс за млад уметник- Национална Галерија на Македонија
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ