Колекцијата на Dior е синоним за долгогодишна, повеќе часовна работа, најпрецизна изработка и фини материјали, детали и методи на изработка кои бараат големо знаење и посветеност. 

Dior реши да го прилагоди своето производство и како резултат на тоа сме сведоци на една сосема необична, но специјална приказна која сигурно ќе биде запаметена. Марија Грација Кијури, креативната директорка на оваа култна модна куќа, ја објасни идејата за презентираната колекција. Ги сумира надреалистичките слики кои успеваат да го направат видливо она што е само невидливо. Лајтмотивот на мистерија и магија, кој верно е прикажан во краткиот филм, но и видлив во креациите, симболизира еден вид магија на која дизајнерот ја нагласува и, барем фигуративно, ја елиминира неизвесната иднина.

Сликарите Леонора Карингтон и Доротеја Танин, користејќи бои во својата работа, се уште една инспирација што ја користеше Кјури при креирањето на новата колекција. Самите креации комбинираат поврзана шарена приказна, интересни градации и форми кои придонесуваат за динамиката и ја потенцираат уникатноста и прецизноста. Фокусот е ставен и на препознатливата акцентуација на половината, т.е. конструкцијата што ја следи линијата на телото.

Презентираната колекција е всушност магична синергија на минатото и иднината, а краткиот филм потпишан од Матео Гарон го покажува модното патување Ле Мит Диор кое совршено ги отелотворува вонредните околности во кои е создадена есенската зима 20/21 и остава доволно простор за само-испрашување и заминување. во вештачкиот свет на магијата и убавината.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБоја која секогаш потсетува на лето!
Следна објаваDolce & Gabbana го оживеат концептот „Bella Vita“
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ