Во текот на 1947 година, поради недостаток на материјали, дизајнерите почнале да користат нестандардни решенија во своите колекции.
Дизајнерот Гучи дизајнирал нова торба со рачки од бамбус, која подоцна станала култен моден додаток на брендот. За 70 години, торбите со рачки од бамбус не ја изгубија својата важност, туку напротив, тие се уште повеќе вкоренети во ДНК на брендот, стекнувајќи нови решенија за стил благодарение на Алесандро Микеле.

Во новата сезона пролет / лето 2020 година, многу брендови беа инспирирани од природни материјали и претставија модерни торби со бамбус рачки кои ќе ја украсуваат било која гардероба.

Чантите со рачки од бамбус предизвикуваат поврзаност со летната топлина и егзотичните брегови. Но, не ги потценувајте овие модни додатоци, тие се практични за употреба во градскиот ритам на животот.

Фановите на едноставни форми и лаконски шеми на бои можат да најдат совршени минималистички чанти со бамбус рачки во колекцијата на Прада, а девојките кои претпочитаат стил Џеки Кенеди можат да ги погледнат новите чанти од бамбус на Гучи.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРамните папучи се најкомотниот тренд на сезоната – модели од H&M!
Следна објаваВнимавајте – бананата не е совршен избор за појадок!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ