Пристигнаа потопли денови, а тоа значи дека е вистинско време да го средите вашиот двор.

Без оглед на големината, со малку фантазија (и нашите предлози) можете да создадете совршено место за одмор.
Ги откриваме најновите трендови за вас, како да ја декорирате летната тераса оваа година.

Тераса во индустриски стил

 

Стил на мансарда е практична опција за украсување на летната тераса. Тука можете да користите разни предмети и работи што собираат прашина во гаражата. Лајтмотив на индустријската тераса е материјал сличен на железо. Додадете големи перници изработени од густа ткаенина, атрибути од кожа, дрво, бетон и огледала без рамки. Терасата во стилот на мансарда ќе биде не само уметничка работилница, уметничка галерија, туку и функционална удобна просторија каде вашите најблиски ќе се соберат со задоволство.

Тераса во бохо-стил

Бохо-шик е преплетување на елементи од различни стилови: гранџ, хипи, фолк, винтиџ и етно. Главната карактеристика на таквата тераса е изобилството на разнобојни отпечатоци и стари работи од различни земји. Ако патувате многу и секогаш носите сувенири, тогаш терасата ќе биде колекција на вашите патувања. Марокански килими, рамки и вазни во индијански стил, азиски дрвени полици – сè што потсетува на далечни талкања е многу добредојдено.

Тераса во поп-арт стил

За оние кои сакаат уметнички предмети и самоизразување, поп-арт-стилот е погоден. Светли тонови ќе бидат соодветни на таква тераса. Секое парче мебел треба да биде незаборавно, по можност од необична форма. Може да биде монохроматски црвен килим, бела пластична маса, жолта фотелја. Перниците исто така треба да бидат обични, без обрасци. Добар додаток ќе бидат садовите за јадење светли заситени бои. Покрај тоа, обрнете посебно внимание на изборот на предметот – идеално, секој предмет треба да стане уметнички предмет. Главните материјали се пластика, полирано дрво и обични ткаенини. Арт-поп-стилот најдобро може да се прикаже на мал простор каде можете да поставите оригинални предмети со богата боја, додека истовремено одржувајќи удобност и хармонија на собата.

Летна тераса во стилот на Прованса

Стилот на Прованса е одлична идеја за мал простор. Создавањето атмосфера на јужниот регион на Франција со топло морско ветре и миризливи свежи колачи не е толку тешко како што изгледа на прв поглед. Кога сакате тераса во стилот на Прованса, важно е да знаете дека главната боја е бела.

Тука нема место за минимализам – користете што повеќе додатоци и детали. На пример, слики од лаванда и рози, глинени бели садови, минијатурна керамика, можете да ги поставите полиците и да ги наредите омилени шољи, чаши и книги – тие ќе изгледаат одлично.

Запомнете дека стилот на Прованса се карактеризира со дрвени површини. Обоите го дрвениот под во бело. Исто така, погодни се и бело-сиви плочки, слични по текстура, што ќе остави впечаток на долго користени и домашна удобност. Ставете две бели столици од ковано железо и маса во центарот или, ако е можно, користете стол или софа кревет. Толку одлично, бело-обоено со многу топли нијанси и природни материјали, патиото ќе им се допадне на сите членови на вашето семејство!

Летна тераса во гламур стил 

Гламурозниот стил се карактеризира со посебен еклектицизам, заснован на смела мешавина на спротивности. Секој предмет не го надополнува другиот, но сака да привлече внимание кон себе. За да го постигнете овој ефект, земете виолетова кадифена фотелја или тросед, ставете сребрени перници на неа. Користете сребрени плочки на подот. Црн тепих и масивни свеќи во боја ќе помогнат во зајакнувањето на ефектот. За гламурозна и екстравагантна тераса, комбинацијата на црна, сребрена и виолетова е идеална. Сепак, важно е да не се претерува во детали и да се одреди главниот предмет.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајмодерни фустани во бохо-стил за пролет и лето 2020!
Следна објава#Истражуваме #ЛетоBоМакедонија #Преспа
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ