Борбата против стресот во време на пандемијата на коронавирусот е многу важна!

Забележавте дека многу ваши пријатели – на Инстаграм или Фејсбук – одеднаш станаа професионални готвачи со доаѓањето  на „ерата на самоизолација“. Вегански колачи од чоколада, зелка со ребра, пити, кифлички, кнедли или разни специјалитети со тестенини …

Излегува дека опсесијата со рецептите на Џејми Оливер и блогерите на Инстаграм не е потреба да станете „дел од стадото“ или да се обидете да им покажете на другите дека сте „најдобри“, туку нормална заштитна реакција на вашиот мозок.

Готвењето му кажува на нашиот мозок две важни пораки: „Јас сум безбедна дома“ и „Најдоброто допрва треба да дојде“. Без разлика дали живеете сами или со големо семејство, готвењето создава нов ритам или оптимистичка шема за нас. Додавање нов вкус, комбинација на бои, текстури и форми ни дава сигнал дека настаните околу нас се менуваат, преобразувајќи се на позабавен и позитивен начин. Покрај тоа, активиран е flashback или повторно враќање.

„Мирисите на зачини и ванила честопати не потсетуваат на среќните времиња. Чувството за мирис и соодветните рецептори се многу тесно поврзани со оние делови од мозокот кои се одговорни за силните емоции и меморијата “, вели психолог од Универзитетот во Тексас. На потсвесно ниво, ова ве враќа во деновите кога вашата баба готвела торта или павела крофни, а вие сте биле безгрижно дете и зборовите „пандемија“ и „антисептик“ не постоеле во речникот.

Готвењето ни овозможува да бидеме креативни, особено ако вашиот секојдневен живот нема никаква врска со креативноста. За разлика од сликањето или литературното истражување, готвењето ретко останува недовршено. Така, можете да го видите и испробате вистинскиот резултат од вашата работа, веднаш.

Уште еден докажан ефект кој управува со стресот: готвењето потсетува на медитација. Не, вие целосно не го „чистите вашиот ум“, но, дефинитивно сте опуштени. Вашето внимание е насочено кон одредени производи и нивна обработка, одредена „чекор-по-чекор рецепта“ со јасна низа на постапки, што природно помага да се надмине анксиозноста и да се надмине депресијата, наместо да се впушате во неа.

Денес, пред да размислите како да се справите со времето, отворете го плакарот со резерви од леќа и слатка пченка, внимателно проучете ги достапните состојки и пронајдете ги најдобрите сојузници во борбата против стресот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовиот луксузен апартман во Мајами – сопственост на Дејвид и Викторија Бекам
Следна објаваРијана со нова пролетна колекција за Savage X Fenty
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ