Сезоната на празнување официјално започнала во замокот Виндзор …

Кралското семејство сподели фотографии од нивната украсена декорација за да нè внесат во сезоната на празниците со стил. Најпознат елемент е секако шест метри високата елка, украсена со традиционални елементи од црвена и златна боја, кои совршено одговараат на црвените завеси и ќилими, како и на sидовите со волнени панели.

За да биде само една елка за толку импресивна резидениција, кралското семејство има уште две во собата Crimson Drawing, која е подеднакво убаво украсена. Според веб-страницата на замокот, целиот простор е елегантно украсен, со сите официјални и приватни простории отворени за јавноста само за време на зимската сезона.

Иако украсувањето на просторот со елки е вообичаена практика, традицијата има посебно место во срцата на славното кралско семејство. Според некои наводи, кралицата Викторија и принцот Алберт ја популаризирале оваа традиција во Европа кога украсиле жива елка во замокот во 1848 година. Декорацијата на зимзеленото дрво одамна била традиција во делови од Германија, во домот на принцот Алберт.

Патем, оваа година се одбележува двестегодишнината од раѓањето на кралицата Викторија и принцот Алберт, па членовите на кралското семејство им посветуваа посебно внимание на оваа двојка преку украсите кои ги користеа.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСтанете sвезда на секоја забава: најдобри празнични макси фустани!
Следна објаваМеталик чевли за празничните забави!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР