Откриена е темата на Мет-Гала за 2020 година.
Ендру Болтон, кустос задолжен за Институтот за костуми во музејот, најави дека пролетната изложба и придружната гала-манифестација, инаку позната како најголема ноќ на модниот календар, ќе се фокусира на времето.

“About Time: Fashion and Duration” ќе ја одбележи 150-годишнината од Мет, а делумно ќе биде инспирирана од Вирџинија Вулф и теориите на францускиот филозоф Хенри Бергсон од почетокот на 20-тиот век.

На изложбата ќе бидат прикажани 160 парчиња женска облека од последните 150 години.

Болтон изјави дека модата е неизбришливо поврзана со времето и не само што го одразува и претставува духот на времето, туку самата се менува и се развива со текот на времето.

Николас Гескеиер од Луи Витон, Ема Стоун, Лин-Мануел Миранда, Ана Винтур и Мерил Стрип, ќе бидат присутни на Мет Гала и ќе председаваат.

Како ќе се одлучат гостите да се справат со кодексот на облекување, останува да видиме, но се чини дека ова е една од најотворените и најкреативни теми за црвениот тепих што сме слушнале во последно време. Поточно, учесниците можат да изберат нешто многу впечатливо или едноставно да изберат да носат нешто безвременско.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДесет најскапи мобилни телефони на светот!
Следна објаваNature Needs Heroes во Timberland!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР