Lanvin – стрипови како инспирација …

Фокусот е повторно на треперливите силуети кои поради некоја причина личат на одела за риболов, благо хипертрофирани форми и светли, јасни бои. А главната тема  беа стриповите. Дизајнерот одлучи да се потсетиме на Винзор МекКеј, карикатуристот од раните години на 20-ти век и неговата позната серија Малиот Немо. Сликите на стриповите станаа основа за графиката: поединечните црно-бели стајлинзи  се декорирани со отпечатоци, а на фустаните беа нацртани цели стрипови.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРалф Лорен: Кампања за есен / зима 2019/2020!
Следна објаваSpirit of Travel: Нова кампања на Louis Vuitton!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР