Италијанскиот моден бренд Gucci е вклучен во уште еден расистички скандал откако купувачите се пожалија дека нивниот најнов црн долчевита џемпер, на некој начин ги омаловажува луѓето со темна кожа.

Имено, компанијата се соочи со критики откако се појавиа фотографии на “balaclava jumper”, кој има исечок на местото на устата, околу кој се наоѓа црвен дел сличен на усните.

Од Gucci брзо се извинија за предизвиканата штета и веднаш го повлекоа џемперот од нивните продавници и од нивната веб-страница

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВолшебно одмаралиште на граница помеѓу прашума и океан!
Следна објаваДали мачките треба да консумираат млеко?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР