Најголемиот светски издавачки саем, Саемот на книгата во Франкфурт, во вторникот беше отворен со 7.000 изложувачи од 110 земји.

Издавачите и издавачките куќи “напорно работат за враќањето на книгите на луѓето”, рече Хајнрих Ритмулер, претседател на Германското здружение на издавачи и издавачки куќи.

Организаторите велат дека саемот продолжува да расте, со три посто повеќе изложувачи отколку во претходната година. Во 2017 година, повеќе од една четвртина од еден милион луѓе го посетиле саемот на книгата.

Продажбата на книгите во Германија е падната за 1,1 процент во првите девет месеци од 2018 година; а во 2017 година приходите паднале за 1,6 отсто од претходната година, на речиси 9,13 милијарди евра.

И покрај негативните трендови, Riethmueller тврди дека индустријата може да ја почувствува промена во расположението. “Дури и бегалците од книги, бараат книги за нив, но сепак помалку читаат заради забрзаниот секојдневен живот, а вниманието се привлекува кон социјалните мрежи и другите форми на забава”, рече Riethmueller.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваMoncler и Valentino имаат јакни како балски фустани!
Следна објаваНајголеми трендови на нокти за есен 2018!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР