Пролетната колекција на шпанскиот бренд Страдивариус е веќе пристигната во нивната продавница, а покрај пролетната колекција, вистинско освежување е капсула колекцијата, инспирирана од денот на вљубенте, свети Валентин.

Страдивариус ја направи соработката со фондацијата Keith Haring и ни ја претстави оваа капсула колекција со 5 unisex артикли, кои слават 60 години од раѓањето на американскиот поп-арт и графити уметник од 80-тите години.

Тоа е колекција на маици кои се декорирани со култните дела на уметникот (познат по неговата борба против СИДА), а чија цел е ширење на љубовта. Инаку, Кит Харинг е голема американска икона на графити, поп-арт и улична култура на Њујорк во 80-тите години. Тој умрел многу млад на возраст од 31 година од СИДА, а во неговата кариера соработувал со бројни други уметници како Енди Ворхол, Грејс Џонс, Мадона и Јоко Оно.

Неговото дело или дизајнот на овие мајци, на сите родени во 80-тите години и порано, им се добро познати.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеделен репертоар на Драмскиот театар (12.02. – 18.02.2018)
Следна објаваЗа 45 минути без игли за плетење до модерно ќебе!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР