Долго време, жените ги избегнуваа бисерите. Сепак, оваа сезона го забележавме враќањето на бисерите, на голема врата. Ги наоѓаме насекаде, од декорација на облека, чанти и чевли, а сега се враќа и накитот изработен од бисери.

Време е да ги извадите старите бисерни ѓердани од вашата баба, бидејќи тие се повторно мега тренди.

Вистински или вештачки, не е важно важно, бисерите се секако ѕвезди на сезоната со плишот и монистрите.

Веќе ги забележавме бисерите во најновите колекции на Гучи и Шанел за 2018, а сега се повеќе и претставничките на уличниот стил, се украсени со бисерни ѓердани. Освен класичните бисерни ѓердани, ги забележавме и оние минималистичките и над се модерни, во комбинација со други метали.

Инвестирањето во ѓердан од бисер, не треба да ве загрижува. Земете ја за пример Коко Шанел, која без размислување секогаш ги мешала вистинските бисери со оние вештачките.

Ѓердани направени од вештачки бисери може да се најдат за добра цена, но ајде да бидеме реални, изгледаат исто толку добро.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПоследната сезона на “Куќа од карти” без Kevin Spacey!
Следна објаваЗаврши јубилејното прославување на Скопје постер фестивалот
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР