Coco Chanel била жена со извонреден стил во сите подрачја на животот, па така ни нејзиниот стан не бил далеку од тоа. Се уште беспрекорно сочуван и спротиставен на забот на времето, просторот е историјска реликвија и модерен водич, покажувајќи го креативниот процес низ кој секојдневно Coco Chanel минувала.

sanelpravi-1

Култната резиденција со адреса 31 Rue Cambon, Pariz, е многу повеќе отколку извонредно осмислен распоред на просториите сместени над самата Chanel продавница – таа е психичко и физичко патување низ психата на Coco Chanel.

sanelpravi-10sanelpravi-9

Сем култните скали на кои Coco ги одржувала ревиите, луксузниот стан со потпис на најславната дизајнерка на свет, по мерка дизајниран кауч од кожа од антилопа или пак со многу злато накитени детали, јасно упатуваат дека станува збор за домот на визионерката Coco Chanel.

sanelpravi-11

Оваа модна икона го сакала раскошот и дизајнерските елементи кои тој луксуз го подржуваат.

sanelpravi-3 sanelpravi-4 sanelpravi-5 sanelpravi-6 sanelpravi-7 sanelpravi-8

sanelpravi-1

СПОДЕЛИ
Претходна објаваZara ќе ги освои сите жени со “Ballet collection”!
Следна објаваАрхитектонска преобразба на театар во книжарница
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР