Руската уметница Asya Kozina, со помош на хартија прави костими со естетски карактеристики од историјата, така да стануваат прави уметнички дела, како што се барокните хартиени перики.

Периките се правени по примерот на викторијанските фризури на жени и мажи, со помош на посебни вештини, техники и хемикалии, заради кои секое влакно од хартија стои токму така, како што би требало. Решенијата како цветовите, лисјата и едрилиците, се наоѓаат како декоративни елементи на овие перики од хартија. Овие перики немаат практична примена, но се прекрасни.

Asya со нејзината фасцинација од хартија, доведе до изработка на три монголски венчаници, потполно направени од хартија. Драматично направените перики и врзувањето на фустаните, совршено изгледаат на фотографиите кои можете да ги видите подолу.

baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-06 baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-02 baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-03 baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-04 baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-05 baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-07 baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-020 baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-021 baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-022 baroque-paper-wigs-mongolian-costumes-asya-kozina-designboom-023

СПОДЕЛИ
Претходна објаваGEOX NEBULA колекција пролет/лето 2016
Следна објаваСлатки секојдневни предмети од волна
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ