На 24 јануари (недела), со почеток во 16:00 чaсот, директно од сцената на Бољшој во киното Синеплекс ќе биде прикажан балетот „Скротување на фуријата“.

The_Taming_of_the_Shrew_2015_16_IMG1_big

„Скротување на фуријата“ може да се протолкува како средба на две сили на природата чија љубов е надвор од обичните. Францускиот кореограф Жан Кристоф Мејлот ја адаптирал оваа комедија на Шекспир, наменета специјално за танчерите на Бољшој, и постигнува магнетно одвлекување на вниманието кое ќе ви го одземе здивот два часа, постојано танцување за разлика од останатите балетски изведби, претставувајќи ја смелоста и енергијата на Бољшој во сосема нов начин.

The_Taming_of_the_Shrew_2015_16_IMG2_big The_Taming_of_the_Shrew_2015_16_IMG3_big

Многу додворувачи сонуваат за мажење на прекрасната и послушна Бјанка, вклучувајќи го и Лусентио. Но, нејзиниот татко нема да дозволи некој да се ожени со неа пред нејзината постара сестра, итрицата Катерина, која е оженета со самата себе. Катерина и понатаму е против врзување со некого, се додека не го запознае себичниот Петручио. Двете започнуваат игра на љубовта, со обиди и заведување, конечно наоѓајќи се во вистински натпревар кој може да ги измери нивните уникатни личности.

The_Taming_of_the_Shrew_2015_16_IMG4_big The_Taming_of_the_Shrew_2015_16_IMG5_big

Divianarts.com е медиумски покровител на кино Cineplexx МК.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЈога во познатите градови
Следна објаваНеделен хороскоп од 25.01. – 31.01.2016 година
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ