000

Пролетта е идеално време да внесете свежина во спалната соба, прегрнувајќи ги убавите мотиви на сончевата сезона како инспирација за ново руво на зоната за одмор и релаксација. Доколку сте во потрага по креативни идеи за таа намена, ви нудиме три прекрасни предлози од стилистката Dafne Vijande, која една иста спална соба ја има преуредено со три различни теми од природата. Изборот на постелнина и декорации комплетно го трансформира неутралниот простор, пресликувајќи три живописни сцени во амбиентот: кантри идила, плажа и градски шик. Аромата на Тоскана, боите на Атлантикот или шармот на Париз – кој пејзаж е вашиот избор?

Спална соба 1

001

Витална и со кантри вкус, првата тема е инспирирана од рустичната идила на италијанската провинција. Аромата на Тоскана е oживеана во црвена и маслинесто зелена боја, во комбинација со употребата на природни материјали и многу цветни мотиви.

002

Спална соба 2

003

Втората тема е во морски стил, внесувајќи ги тоновите на плажата и океанското синило во амбиентот. Сино-белите текстили одлично прилегаат со песокливите нијанси на перниците, пресликувајќи ја свежината и духот на Атлантикот во спалната соба.

004

Спална соба 3

005

Париз е секогаш добра идеја, а третата тема го користи неговиот старински шарм како инспирација. Спалната соба има винтиџ и романтичен призвук, применувајќи ги нежните розови, беж, бели и сребрени нијанси за постигнување на уникатниот париски стил.

006

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеделен репертоар на Драмскиот театар (23.03 – 27.03)
Следна објаваДамата и eднорогот – Трејси Шевалие
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ