1

Кога добила задача да дизајнира мал станбен простор, руската архитектка Јулија Гаврилова не размислувала ,,надвор од кутијата’’, туку сосема спротивното. Станот е во сопственост на млад актер, па архитектката одлучила да го трансформира ентериерот со своите возбудливи идеи. Дошла до неколку прилично необични решенија, со кои станот би го направила весело и пријатно место за живеење. Резултатот е фантастично завршена работа – создала повеќенаменско студио со живи бои и атрактивни додатоци, во кое и покрај скромната површина не недостига ништо за пријатен живот. Основна карактеристика на овој мини простор е коцката како парче мебел кое има повеќе функции. Тиркизната кутија е комплементарна со шарите на ѕидот во станот, а служи како мала канцеларија, полица за книги, гардеробер и кревет. На тој начин, компактниот мебел истовремено e спална соба и работна зона, умешно надминувајќи го недостигот од повеќе квадратни метри во станот. Колоритните перници и уметничките дела во ведри бои на ѕидовите, совршено се сложуваат со функционалната ,,кутија’’ во просторот, додека низата мали лустери додаваат нова димензија и ја рефлектираат светлината од големите прозорци. Малиот дизајн функционира добро во рамките на станот, а коцката има централно место во домот. Дизајнот на коцката може да се користи како решение и во многу други варијанти и простори, а нејзината функција може да биде изменета во согласност со индувидуалните потреби на сопственикот.

2

3

4

5

6

7

?;0=H5B

СПОДЕЛИ
Претходна објаваGwyneth Paltrow за Max Factor
Следна објаваНаправи сам | Перничиња за подарок
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ