Модни десерти

Водена од големата љубов кон храната и високата мода, Триција од "The Glam Foodie" ги изработила овие слатки модни задоволства. Chanel, Cartier, Gucci, Burberry,...

Самрак – Стефани Мајер

Како што Шекспир ветува, „љубовта гори длабоко кога ќе ги спречи самите пречки“, при што Мајер потврдува преку оваа исклучителна епска фантазија чии главни...

Млади креативци | Нина Симовска камелеон во уметноста

Нина Симовска по професија е дипломиран археолог и во моментов е постипломец на катедрата за Историја на уметност насока Археологија на универзитетот Св.Кирил и...

Модни детали од улиците на модните центри (трет дел)

Третиот дел од модните детали од улиците на модните центри по Милано и Париз не води во Лондон. Погледнете ги колоритните додатоци и фантастичните...

Необични WC шолји

Ви преставуваме дел од домашни и јавни тоалети со интересен дизајн на WC шолји. Нека повикот на природата биде забавен    

Тути Фрути | Cristina Otero

Додека голем број фотографи се во трка по најнови и најскапи модели на камери, 16 годишната Cristina Otero користи ефтин Canon 1000D и 50мм F1.8...

Уметност со доза на хорор | Heather Nevay

Heather Nevay е родена во Glasgow, Шкотска 1965 година. Нејзиното сликарство е фигуративно со многу изразени бои и симболи кои ја пренесуваат идејата за хероизам,...

Правете уметност, a не војна | C215

Голем број на улични дела од кои на минувачите им "паѓа вилицата" се дело на францускиот уличен уметник Christian Guémy, познат ккао C215. Овој уметник...

Метални нараквици

Големите златни нараквици биле многу носени во Античка Грција и Египет, а и ден денес се многу популарни. Најчесто може да ги најдеме изработени...
video

Fine | Раѓањето животот и смртта на војникот

"Fine" е нов анимиран, краток филм на аниматорот Virgilio Villoresi од Милано, во кој раскажува приказна за раѓањето, животот и смртта на еден војник. Инспирацијата...

За сите жени

Велат дека во одредено доба, ние жените стануваме непотребни, дека нашето учество и вниманието кое го добиваме опаѓа и дека постануваме непостоечки за светот...

Се сеќавате на Jessica Rabbit?

Постарите генерации сигурно да, а помладите кој не го гледал филмот еве ви една препорака. Jessica Rabbit е секси лик од филмот “Кој го намести...