Сезоната есен/зима ’13/’14 ни нуди микс од трендови, некои како продолжување од минатата година, други  стари и заборавени, кои доаѓаат како вистинско освежување на модната сцена.

1. Ретро тренд – Враќање на базични парчиња од 40тите и 90тите како волуменозни капути и фустани.

1

2.Барок – богати ткаенини како кадифе, сатен, брокат и свила, многу луксузна златна рачна изработка, везови и таписерии и принтови инспирирани од големите ренесансни уметници.

2

3. Сафари и војничко – тесни панталони кои ја акцентираат силуетата, високи јаки, многу камуфлажни принтови кои се појавуваат дури и на крзно.

3

4. Гранџ – Микс од панк, рок и хеви метал детали, кожа или латекс, синџири, мрежести чорапи и карирани кошули.

4

5. Томбој – „позајмените“ парчиња од машката гардероба со сезони се голем тренд, посебно кога се вешто искомбинирани со ултра женствени парчиња. Панталони со висок струк, блејзери без ракави и широки маици.

5

6. Монохроматско – тренд кој е тука секоја сезона, но овој пат што повеќе бело. Млечни тонови со црни детали.

6

7. Кожа„Крокодилски“ изглед од глава до пети и вештачка кожа во пастелни бои.

7

8. Крзно и пердуви – Кратки и долги бундички од крзно или пердуви се must have оваа сезона.

8

9. Твид – различни парчиња од гардеробата изработени од твид.

9

10. Тартан и линии – фустани и здолништа со геометриските принтови и препознатливиот шкотски тартан.

10

11. Мохер – по мохер марамите по кои посегнуваа жените во 80тите овој тренд на голема врата се враќа оваа сезона. Џемпери, фустани, па дури и мохер панталони.

11

12. Длабоко деколте – фустаните и палта инспирирани од 40тите, со колан на половината и длабоко деколте.

12

13. Нагласени рамена – во палтата и јакните.

13

14. Ролки – slim fit џемперите со ролка се must have оваа сезона.

14

15. Металик – фустани, палта и здолништа во металик нијанси.

15

16. Животински принтови – вечен тренд.

16

17. Младешки принтови – многу срциња, ѕвездички и принтови од цртаните како Бамби. Покажете го детето во себе.

17

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајголемата пештера во светот
Следна објаваПредлог-подароци за библиофили
Вљубеник во уметноста и дизајнот, пружа несекојдневна и ретка презентација на истите. Носител на особена артистичка визија поткрепена со последните модни случувања, својата визуелна меморија успешно ја инкорпорира во светот на заборавените уметнички вредности. Подржувач и промотор на хуманоста, вешто ја унапредува како креативната, така и хуманата страна на животот.

2 КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР