Како што ја поздравуваме топлината и радоста на летото, од клучно значење е да зборуваме не само за модата, туку и за функционалниот аспект на еден суштински додаток – шапката. Покрај нивната естетска привлечност, капите служат како витален штит од суровите зраци на сонцето, штитејќи ја нашата кожа и очи. Изборот на вистинската капа оди подалеку од обичен детал, се работи за изразување на вашиот личен стил, обезбедување удобност и обезбедување оптимална заштита од сонцето.

Zara

Портокаловата и жолтата, симболи на енергија, светлина, лето, доминираат во разиграната палета на широк спектар на летните шапки, кои се појавуваат на клучните парчиња или во тотален изглед за смелите. Оваа сезона, колор блок и монохроматски стилови повторно се среќаваат во ултра мат или сјајни верзии, нудејќи изненадувачка игра на текстури помеѓу сјајни и мат финиш изработки. Смелите контрасти на бои ветуваат динамични и исклучителни силуети. Со живи бои, летото 2024 дефинитивно нè оддалечува од темните нијанси карактеристични за зимата и не води кон сончеви тонови.

H&M

Оваа палета создава топла атмосфера, збогатена со различноста на дизајнерите кои комбинираат различни текстури и материјали за кохерентен резултат.

Фокусот е на благородни и еколошки материјали како слама, рафија и лен, идеални за топлата сезона. Трендот е обележан со дизајнерски елементи како што се проѕирност, тантела, коноп, плетенки и цветни дезени, додавајќи допир на романтизамот.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛетен тренд: кожата се наsира на многу суптилен начин
Следна објаваЕксклузивни папучи и сандали украсени со бисери
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ