Кога луѓето се жалат дека црвените килими го изгубиле својот сјај, можете да бидете речиси сигурни дека никогаш не зборуваат за Кан.
Парадата на фустани на Канскиот филмски фестивал е позната како најгламурозна сезона. Идилично лоциран покрај француската ривиера со доволно простор за сместување на актерките во прекрасните тоалети, црвениот тепих на фестивалот евоцира ера од минатото со сјај и гламур.Сепак, кодексот на облекување вклучува строг збир на правила. Без шорцеви. Само високи потпетици. Не се претпочитаат кратки здолништа. А сепак, некои од најлегендарните модни изгледи во историјата на Кан ги скршија неискажаните правила, како Мадона, која се облече со брусхалтерот на Жан Пол Готје, или Кристен Стјуарт, која ги соблече штиклите од Кристијан Лубутен и боса одеше по тепихот.Од друга страна, дива како Ријана во моделот на Диор или принцезата Дијана во синиот фустан на Кетрин Вокер беа совршена претстава за она што сите го замислуваат кога мислат на чиста елеганција.

JANE BIRKIN,1974

MADONNA во креација на JEAN PAUL GAULTIER, 1991

CATHERINE DENEUVE во модел на YVES SAINT LAURENT, 1966

SHARON STONE во модел на VALENTINO, 1995

ПРИНЦЕЗАТА DIANA во модел на CATHERINE WALKER, 1987

KATE MOSS во модел на JEAN DESSÈS, 1998

NAOMI CAMPBELL во модел на ROBERTO CAVALLI, 2010

RIHANNA во модел на DIOR, 2017

BELLA HADID во модел на SCHIAPARELLI, 2021

PRIYANKA CHOPRA во модел на GEORGES HOBEIKA, 2019

LUPITA NYONG’O во модел на GUCCI, 2015

CATE BLANCHETT во модел на ARMANI PRIVÉ, 2018

СПОДЕЛИ
Претходна објава,,ПОДРУМ” – куклена претстава за младинци
Следна објаваКан – нè оставија без здив со нивниот стајлинг: El Faning, Helen Miren, Uma Turman и Briе Larson 
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ