МОДЕЛИ НА ПАТИКИ КОИ ЌЕ ЈА ОДБЕЛЕЖАТ 2023 ГОДИНА: На доминацијата на ретро естетиката не и се гледа крајот

Судејќи според изданијата од модните писти, улиците и Инстаграм, следната година ќе преовладуваат неколку трендови со патики.

Особено сме задоволни од дуелот помеѓу ретро и футуристичката естетика, додека практичните модели ќе бидат поатрактивни од кога било досега.

Retrocore
Ако има еден модел на патики што сме сигурни дека трендсетерките ќе го носат следната година, тоа е Adidas Samba. Можеби изгледа како да го гледате токму овој модел низ целиот ваш Инстаграм. Имајќи го тоа на ум, Loewe на Модната недела претстави пар патики во стилот на 70-тите, кои убаво се вклопуваат со привлечна естетика која не покажува знаци на назадување.

New Balance 550

Брендот на патики што ја одбележа 2022 година е дефинитивно New Balance. Додека се движиме низ социјалните мрежи и ја чекаме 2023 година, јасно е дека постои еден модел на патики што го сака модниот свет – New Balance 550.
“Dad’s” sneakers

Т.н. Патиките на „тато“ постојано еволуираат. Тие најпрво дојдоа во форма на патики за трчање, а потоа еволуираа во кошаркарски чевли во стилот на 80-тите како гореспоменатите New Balance 550.

Сепак, во моментов се популарани патиките за планинарење. Имено, планинарската естетика е следниот голем тренд во светот на патиките на “тато”, при што брендовите како Salomon од минута во минута стануваат се попопуларни.

4.  Back to the future
Можеби тоа е влијанието на Metaverse, но модата од минута во минута станува се пофутуристичка. Сребрените модели инспирирани од вселената доминираа на модните недели пролет/лето 2023 година.

Nike Air Force
Тренд на патики што е невозможно да се игнорира во последните сезони е Nike Air Force 1. Дефинитивно не е најхрабриот тренд за 2023 година, но секако е најсестран и најпривлечен бидејќи оди со секој стил и комбинација.

СПОДЕЛИ
Претходна објава“ТОЧКИ НА ИНТЕРЕС” изложба на фотографии од доајенот на македонското фотоновинарство Живко Јаневски.
Следна објаваНајубав новогодишен маникир
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ