GLAMI, водечкиот европски моден пребарувач, неодамна спроведе истражување наречено „Fashion (Re) Search“, кое е единственото истражување посветено на модниот сегмент, кое може да ги следи и евидентира актуелните трендови во тринаесет европски земји.

Двете најзастапени возрасни групи, кои учествуваа во студијата, беа на возраст од 35 до 44 и 45 до 54 години. Во нивните одговори, испитаниците открија како реагираат на развојот на пазарот и кои трендови ги претпочитаат, само неколку недели пред првото лето без корона, по речиси три години.

По речиси две и пол години пандемија, Европа се најде среде финансиска нестабилност и инфлација, која значително влијае на различни сегменти од нашето секојдневие, вклучувајќи ги и навиките на потрошувачите. Истражувањето GLAMI покажа дека и покрај тоа што повеќе од половина од испитаниците (72%) изјавиле дека малото, но забележливо зголемување на цените на облеката и обувките сè уште не е значителен „проблем“ за нивната шопинг кошничка.

Женски трендови кои ќе го одбележат ова лето

Покрај навиките на потрошувачите и што влијае на купувањето облека, обувки и други артикли за облека, половина од жените (52%) го избраат трендот на спортска и удобна облека, како прв избор за ова лето.

 

Вториот најчест одговор бил елегантна и романтична облека (28%), а останатите не биле сигурни.

А која боја ќе преовладува ова лето, одговорот е видлив и во резултатите, испитаниците одбрале нежни, пастелни бои како бела, беж и посветли нијанси на сина и розова. Дури 66% од испитаниците потврдиле дека имаат навика да ги препакуваат куферите за летните одмори, но и покрај тоа секогаш носат иста облека.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗошто е важно да почнете да свирите на вашиот омилениот инструмент
Следна објаваГотскиот стил е хит во свечената мода
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ