Боб фризурите се голем хит во 2022 година, успешно ни докажуваат колку оваа должина на коса може да биде со волимен, женствена и секси.

Дали постои идеална фризура која лесно се одржува и успешно се трансформира додека трепнеш? Се чини дека постои! Тоа е боб, симбол на независноста на жената, кој пред сто години беше визуелен симбол на големите социолошки и културни промени.

Од Клеопатра, Јованка Орлеанка преку Амелија Ерхарт и Коко Шанел, па сè до Марлен Дитрих, Грета Гарбо и Ана Винтур, боб фризурата со векови е етикета на силни жени!

Таа секогаш ќе не потсетува на храбрите дами кои покажаа дрскост и пркос кон мажите и воспоставија општествени норми со тоа што ги потстрижуваа долгите локни со оваа фризура. Имено, славата на пократката боб фризура е паралелна со зајакнувањето на феминистичкото движење и навестување на времето кога ќе започне борбата за еднакви права. Помина времето кога жените мораа да ја кријат косата под капи и перики, а како алтернатива се разви боб фризурата која ја слави нивната независност и еднаквост!

Да почнеме со ретро изгледот на литванската пејачка Моника Лиу, која нè освои со нејзиниот краток боб и блескав сирена фустан од Mas924.

Иако низ историјата доживеала многу варијации со модернистички детали, боб фризурата отсекогаш била перципирана како женствена и секси. Затоа, не е ни чудо што многумина ја нарекуваат безвременска фризура од минатото, сегашноста и иднината. Боб фризурата е позната како фризура која е многу лесна за одржување и обликување и која може да се носи на различни начини и за секој тип коса.

 

НЕМА КОМЕНТАРИ