Секоја сезона се дискутира за летниот избор на обувки. Некои велат дека тоа се удобни папучи, други претпочитаат удобни сандали со потпетици, додека трети мислат дека тоа се популарните платформи.

Но, што ако ви кажеме дека сите грешат? Чевлите кои ќе го одбележат летото 2022 година се всушност еспадрили.

Изработени од јута или рафија, еспадрилите датираат од 13 век и се од француско потекло. Популарноста ја стекнаа во 70-тите, кога Yves Saint Laurent во соработка со брендот Castañer,  од класичната верзија направи дизајн на потпетици.

Децении подоцна, омилените рамни сандали добија неколку нови форми, поради што станаа најпопуларните летни обувки кои сакаме да ги носиме.

Тие не само што се можеби најудобните летни чевли, туку имаат и стилска моќ да го направат секое здолниште, фустан, или едноставно, летна облека многу попривлечна.

Во галеријата ви претставуваме 10 најинтересните модели за ова и секое наредно лето.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВеличествено: Фенси шапки на најпознатата американска коњичка трка Kentucky Derby 2022
Следна објаваОва е најпродаваниот Mango фустан, ќе биде вистински летен хит!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ