Откако го лансираше својот истоимен бренд во 1971 година (по налог на легендарната модна уредничка Дијана Вриланд, ни помалку ни повеќе), дизајнерот со шпанско потекло го маѓепса светот со модерни чевли.

Уште од самиот почеток, Маноло Бланик ја создаде својата магија во бутикот Old Church Street во Лондон, кој и покрај скромната големина, мамеше ѕвезди поголеми од животот (помислете на Дејвид Боуви, принцезата Дијана, Бјанка Џегер, Палома Пикасо и многу други други). Тој сè уште е таму, иако штотуку отвори голема продавница во њујоршкиот Апер Ист Сајд, каде чевлите му се убави како скулпторски уметнички дела.

По 50 години во бизнисот, тешко заработената репутација на Бланик како мајстор на занаетот продолжува. Во 2019 година, неговата компанија ја купи реномираната италијанска фабрика за обувки Calzaturificio Re Marcello, која со децении произведува чевли за луксузни брендови.Сега, висококвалификуваните мајстори на атељето создаваат исклучиво за Бланик. Самиот дизајнер редовно ја надгледува работата во фабриката, обезбедувајќи секој пар да биде квалитетно изработен и да остане верен на својата визија.
Бланик е познат и по тоа што ги избегнува трендовите, велејќи: „Не сакам да бидам под влијание на трендовите. Понекогаш сум успешен, понекогаш не, но тоа е мој производ, моја идеја и ја следам до крај“. По повод 50 години работа, дизајнерот ја претстави колекцијата чевли Capsule Gold, која содржи 19 модели, почнувајќи од препознатливи чевли како Hangisi и BBLA до сосема нови силуети, кои заслепуваат со својата божествена сенка.„Ми требаа педесет години учење за да ги направам најубавите дизајни што можам да ги претставам во оваа импресивна колекција“, изјави дизајнерот по повод претставувањето.

Без разлика дали станува збор за нивната величественост или за нивното значење за кариерата на Бланик, чевлите во златната колекција се задолжителни за секој сериозен колекционер на креации со неговиот потпис.

Во галеријата издвојуваме некои од нашите омилени чевли од колекцијата.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВечерва Тамара со отворен концерт пред Скопје Сити Мол
Следна објаваМодерен стан во Лондон кој освојува со есенско-зимска топлина
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ