На патеката попрскана со sвезди, излезе на виделина колекцијата Gucci Aria, која Алесандро Микеле, креативниот директор на брендот, напиша во своите белешки дека таа претставува длабоко и возбудливо нуркање по сè за што копнееме денес …

Исто така Aria е уметнички пандан на италијанската оперска арија.

Со оваа колекција, Алесандро Микеле и оддаде почит на стогодишната историја на славниот бренд и потврди дека Gucci држи чекор со најновите модни трендови, а сепак брендот останува автентичен и препознатлив.

Создавајќи ја колекцијата Aria, Микеле постигна успешна соработка, изненадувачка за многумина и досега невидена, со модната куќа Balenciaga.

Одбележувањето на стогодишнината од италијанскиот бренд е идеален момент за одбележување на креативната соработка на две големи модни куќи – Gucci и Balenciaga и двајца уметници – Алесандро Микеле и Демна Гвасали. Во исто време, тоа е најава за соработка на овие два бренда.

Објаснувајќи ја заедничката работа, Микеле истакна дека колекцијата „ Aria“ претставува заемна контаминација и тесна поврзаност на двата бренда, нагласувајќи: „Ја запленив неконформистичката строгост на Демна Гвасали и сексуалната тензија на Том Форд“.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПатувања: Ги откриваме најубавите плажи на светот по избор на Инстаграм!
Следна објаваОткријте го секој дел од нашата планета во најлуксузниот воз досега!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ