Исто како и божествената Б.Б. и ние го сакаме дезенот Виши …

Меѓу отпечатоците кои веднаш нè потсетуваат на летото (а исто така и на одмор и  плажа, иако сè уште е далеку!), Виши секако е на врвот на листата.

Ајде да зборуваме за Виши, кариран дезен кој го сакаа дивите во 50-тите и 60-тите години на минатиот век. Една од сите, непотребно е да се каже, е одличната Брижит Бардо. Француската актерка толку многу ја сакаше оваа ткаенина што дури и ја избра на денот на нејзината венчавка во 1959 година – фустанот потпишан од дизајнерот Jacques Esterel со бели и розови „коцки“ беше вистинско задоволство за очите.

Поминаа повеќе од 60 години, а Виши сè уште не остава без здив, токму поради оној женствен, свеж и безгрижен допир кој може да му го даде на изгледот.

Претпочитаме комбинации на пастелни нијанси како розова, сина, светло жолта, јоргован и зелена, но и најсјајните и најсветли бои како сина, виолетова или супер портокалова.

Од миди фустани, до блузи со карнери кои треба да се носат со едноставни фармерки, микро кардигани и стилски чанти и додатоци, до дводелен костим за капење кој  веднаш ќе го извадиме кога (и ако) конечно можеме да одиме на плажа.

Погледнете галеријата со фотографии и изберете варијанти кои најмногу ви се допаѓаат …

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТоп идеи за купатила!
Следна објаваФустани од тексас материјал – неопходен дел од пролетна гардероба
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ