За многу дизајнери, пандемијата стана повод да ја преиспитаат сопствената креативност и да poбараат нови извори на инспирација …

Но, за Дејвид Кома, поттикот да создаде нова колекција не е карантинот, туку друга трагична вест во 2020 година – смртта на Пјер Кардин. Како резултат, токму неговата работа го натера дизајнерот да започне посебна авантура која го однесе назад во историјата – дизајнерот го искористи духот на 60-тите години и го пресели во иднината.

Колекцијата на Давид Кома вклучува плетени комбинезони кои се комбинираат со високи кожни чизми и лесни панталони, додека дуксерите со патенти се во тандем со  велосипедските, а во колекцијата има и брендирани коктел фустани полни со светкави монистри.

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСтил на денот – Дама во црвено!
Следна објаваСкопје Сити Мол во акција за сите дами!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ