Диор се враќа на дијалогот со класичната уметност преку својата рекламна кампања за пролет / лето 2021 година, која се враќа во барокните композиции и дела од Караваџо. Елина Кечичева беше фотограф на кампањата …

Извонредност на занаетчиство и креативност во сите форми – од феминистичките есеи на Вирџинија Вулф до воените колажи на Лусија Маркучи кои ја инспирираа ревијата – се рефлектираат во рекламната кампања исполнета со единствената моќ на сликарството.

Сликите снимени од Елина Кечичева ги слават кодовите на Диор, претставени во нова интерпретација: овој пат тие се изразени со комбинации на скапоцен вез и цветни дезени кои цветаат на фустани и панталони.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваJimmy Choo x Marine Serre со нова футуристичка колекција!
Следна објаваТрендот на преголеми крагни продолжува и оваа пролет!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ