Hermes, Louis Vuitton, Nike, Uniqlo, Zara, H&M, Gucci… се имињата на брендовите  кои владеат со светот.

Несомнено, голем дел од нашата планета ќе ги види претходно споменатите имиња како катализатор кој им овозможува да уживаат во животот. Токму тоа што ја претвори модата во глобална индустрија вредна 2,5 трилиони долари, што ги направи нејзините водечки играчи, од дизајнери и извршни директори, до основачи и наследници, навистина богати.

Овој пат, се занимаваме со нивното богатство и ги откривме 11-те најбогати луѓе од светот на модата, кои поседуваат свои модни куќи чии парчиња се секогаш на must have списоците.

На нашата листа, ќе го најдете Џорџо Армани, основачот на брендот Најк, јапонскиот милијардер кој стои зад брендот Уникло, како и магнатот кој е сопственик на Зара. Ако сакате да откриете кој владее со светот на модата и ја зазема позицијата број еден на нашата листа на најбогати, прелистајте ја нашата галерија.

Џорџо Армани – 8.5 милијарди долари

 Хајнрих Дајхман – 9.5 милијарди долари

(Deichmann)

Anders Holk Povlsen Андерс Холк Повлсен – 10.8 милијарди долари

(Bestseller, Vero Moda, Jack & Jones и ASOS)

 Стефан Персон – 17.2 милијарди долари

(H&M, COS, Monki, Weekday, & Other Stories, H&M Home и ARKET)

 ЛЕОНАРДО Дел Векио – 20.7 милијарди долари

(Luxottica, Sunglass Hut, Ray-Ban и Oakley)

Браќата Жерад и Ален Вертхајмер – по 24.6 милијарди долари

( Chanel )

Тадаши Јанаи – 31.5 милијарди долари

(Fast Retailing,Uniqlo)

Франсоа Пино – 43.3 милијарди долари

 (Kering Luxury груп; Gucci, Alexander McQueen и Saint Laurent – аукцијаската куќа Christie’s)

Фил Најт – 44.7 милијарди долари

 (Nike)

 Амансио Ортега – 65.4 милијарди долари

 Inditex груп: Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius и други

Бернард АРНО  – 118. милијарди долари

CEO на LVMH груп, Louis Vuitton, Dior, Moet-Hennesy, Christian Dior, Sephora и Bulgari.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУдобни џемпери кои треба да ги купите веднаш!
Следна објава22. Моден Викенд Скопје од 1 до 3 октомври во Јавна Соба
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ