Иако се верува дека дијамантите се најдобри пријатели на жените, Месечевиот камен е скапоцен камен кој сите ги одушевува.

Во антички времиња, Римјаните верувале дека бисерно синиот камен познат како Месечев камен е дојден од месечината, бидејќи има неверојатен сјај. Легендата вели дека каменот носи среќа и дека оној кој го има за време на полна месечина во устата, може да стане видовит.

Постојат многу приказни и верувања, па до тоа дека носи слатки и прекрасни соништа, исто така и љубов. Според едно верување, овој необичен камен ги контролира турбулентните емоции и го олеснува лошото расположение.

Спиритуалистите веруваат дека Месечевиот камен може да помогне во интуитивноста како и дека е исполнет со пасивна женски енергија, заради која се смируваат нагласените реакции и го отстранува стравот од иднината. Бидејќи ова е машки камен, се верува и дека помага да се растопи “замрзнатото” машко срце.

 

 

Благодарение на својата естетика, тој се носи во било која сезона, а да не ги споменеме разновидноста и можноста за комбинирање со различни комбинации на облекување.

Погледнете колку фантастично изгледаат парчиња накит на кои како главна декорација го имаат токму Месечевиот камен.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТретото издание на фестивалот на краток филм Winter Apricots во Прилеп
Следна објаваПрва празнична кампања на Салваторе Ферагамо!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР