Старaта англискa традиција диктира дека невестата треба да носи “нешто старо, нешто ново, нешто позајмено и нешто сино” на денот на нејзината свадба, и судејќи по фотографиите на венчаница, Абигејл Кингстон “стариот” дел го одработи повеќе од совршено!
Абигејл Кингстон, по потекло е од Пенсилванија, и за својата свадба ја одбра венчаницата стара 120 години, која е во нејзиното семејство 11 генерации по ред – од невестата на невестата. Првата невеста која ја носеше ова навистина убава венчаница беше Mary Lowry Warren, која се омажи во 1895 година. Последните невеста која го носеше овој фустан е нејзината мајка, Leslie Kingston, кој се омажи во 1991 година.

Но фустанот води постојана битка со времето. По 200 часа макотрпна реставрација од експерт, Abigail фустанот можеше да го носи само во текот на една кратка фото сесија – музејски примерок како овој, не би можел  да се справи со луд танц на свадбата.

heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-7

heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-5

heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-6

heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-10heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-4

heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-3

heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-2-1

heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-11

heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-8

heirloom-wedding-dress-11th-bride-120-years-old-abigail-kingston-9

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСтан кој лебди над градот
Следна објаваВисоки потпетици | Симбол на елеганцијата
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ