h0

Во хороскопот можете да верувате или не, но астролозите се одлучни дека зодијакот значително влијае на карактерните особини и животниот стил кој го негува секој хороскопски знак. Во продолжение, ви откриваме како се облекуваат припадничките на 12-те знаци од хороскопот. Дознајте каква гардероба преферираат и проверете дали она што го велат ѕвездите се совпаѓа и со вашиот личен моден вкус.

0001

ОВЕН

За овните се врзува елеганцијата и самоувереноста, а ја изразуваат на начин на кој тие се чувствуваат сигурни во себе. Без оглед на тоа дали ќе облечат нешто елегантно, спортско или формално – припадничките на овој знак секогаш ќе го носат со сигурност и самодоверба. Со боите и кроевите не експериментираат, туку сосема спротивното: се потпираат на провереното, и пред се’ удобното.

БИК

Практични се, ја сакаат едноставноста и класиката, како и сензуалните ткаенини. Прилично се конзервативни, па кога одат во шопинг купуваат само класични парчиња со кои е невозможно да се погреши. Нивни бои се: беж, сива, бела и црна.

0002

БЛИЗНАЦИ

Љубопитни се, секогаш подготвени за патувања и нови авантури. Истото се однесува и на модниот свет – флертуваат со повеќе стилови. Бираат специфични и маркатни детали, најчесто во вид на модни аксесоари кои се издвојуваат и оставаат посебен впечаток. Дамите се одлучуваат за чанти или торби во неонски нијанси, големи ѓердани и обетки, како и блејзери со бохо дезени.

РАК

Припадничките на овој знак се прилично неприметни, а иако носат се’ што е модерно и ,,ин’’, сепак тоа е со доза на внимание. Секогаш се средени, но не премногу. Не сакаат да бидат претерано експонирани и коментирани во јавноста, па постојано се обидуваат да се уредни и средени, но ненаметливи. Дамите во овој знак бираат костуми со едноставен крој. Нивен избор се неутралните бои, во комбинација со фини детали што ќе им дадат допир на елеганција и префинетоста кон која се стремат.

0003

ЛАВ

Креативни, горди, и пред се’ посебни. Лавовите ги води премисата дека доколку сакате да се чувствувате добро, тогаш мора и добро да изгледате, па се средуваат за секоја можна прилика, а не само оние кои го носат епитот ,,посебни’’. Сакаат да се ,,китат’’ со брендирани парчиња облека, но способни се и сосема обичната и секојдневна гардероба да ја направат скапоцена, давајќи и свој креативен потпис. Дамите во овој знак на себе имаат екстравагантни парчиња, како и впечатливи детали и ведри бои. Злато, сребро, бижутерија – лавот не пребира. Важно е добро да изгледа, но и секогаш да е во центар на вниманието.

ДЕВИЦА

Девицата е префинета, практична и организирана. Таа се чувствува убаво и пријатно само доколку се’ е на свое место. Многу се самокритични, па секогаш ги бираат до најситниот детал парчињата облека кои совршено им стојат, боите кои прилегаат на нивниот тен, како и ткаенини кои се удобни за носење. Девиците ги сакаат нежните нијанси на розова, сина, бледо жолта, но и беж, црната и сивата боја, а за гардеробата е пресудно воопшто да нема синтетика.

0004

ВАГА

Вагите се уметнички души кои сакаат мирно опкружување околу себе, а не ги сакаат спротивставувањата и судирите, како во животот, така и во модата. Секогаш ги интересира туѓото мислење, па без оглед на тоа за која прилика се подготвуваат, тие мора да знаат што другите мислат, бидејќи најчесто се неодлучни и им треба совет. Во нивниот гардеробер ќе најдете убава и префинета, но и едноставна облека. Многу почесто се одлучуваат за маица и фармерки отколку за свечен фустан, освен кога приликата бара од нив да бидат подотерани – тогаш ќе дадат се’ од себе да бидат грациозни и да изгледаат совршено.

СКОРПИЈА

Скорпијата е суптилна, но драматична и сака внимание, особено во модата. Важно и’ е да има скапа и квалитетна гардероба, а истата ќе ја комбинира со едноставни и секојдневни парчиња облека кои ги поседува во сите бои. Припадничките на овој хороскопски знак секогаш сакаат добри чевли на потпетици и чанти. Што и да облечат, овие дами изгледаат добро, некогаш и препотентно, но никогаш не остануваат незабележани. Каде и да се појават оставаат впечаток, и најчесто е позитивен.

0005

СТРЕЛЕЦ

Налик на лавовите, стрелците споделуваат слични модни карактеристики. Ентузијазмот, позитивната енергија и ведриот дух се нивните главни белези. Така е и со модата и стилот на облекување: стрелците сакаат бои (најмногу оние нијанси кои се јаки и интензивни), принтови (особено леопард принтот), но пред се’ сакаат внимание. Се забавуваат со се‘ што прават во животот, па и во комбинирањето на облеката.

ЈАРЕЦ

Оние кои се родени во овој знак ги сакаат сериозноста, мотивираноста и контролата. Само така се чувствуваат пријатно и на свој терен. Во тоа им помага и професионалната облека, која е на работ да биде конзервативна. Ретко излегуваат од рамките и ограничувањата кои си ги задале самите на себе. Црната, сивата и тегет сината се нивните бои, а доколку се одлучат за промени, тогаш со најмногу задоволство би ја додале и црвената боја, бидејќи ја покажува нивната скриена страст, наспроти студената надворешност.

0006

ВОДОЛИЈА

И на најобичната комбинација мора да и дадат свој личен печат и да ја направат посебна. Секогаш изгледаат шик и средено, иако не ги следат трендовите. Не се потпираат на модните правила, туку испишуваат свои сопствени и цврсто се држат до нив, без оглед на тоа дали станува збор за облека за работа или, пак, излегување во ноќен клуб.

РИБИ

Завршниот збор и романтиката остануваат резервирани за припадничките на овој хороскопски знак. Исклучително чувствителни и нежни, рибите се романтични сонувачи кои што и да облечат изгледаат слатко и привлечно. Оваа сезона е во нивниот знак, бидејќи токму актуелниот боемски стил го одразува нивниот карактер. Цветните принтови, пастелните нијанси, многу белина и реси се заштитен знак за стилот на облекување, но и на комплетната личност на рибите.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНакит излезен од книга
Следна објаваЗа една сосема поинаква приказна во “Ziferblat”
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ