Марк Шо е познат американски моден фотограф на славни личности во 50тите и 60тите години на XX век.  Тој работел за Life magazine во 1952-1968 година, каде исто така во тој период работел и на 27 issues of Life насловните страници. Работел и во Harper’s Bazaar, Mademoiselle, Esquire, и други публикации. Но, највеќе е познат по фотографиите на Џон Кенеди, како и неговата сопруга Жаклин и нивните деца. Тој нуди впечатливи и интимни слики од некои од најпознатите иконски лица на модата од средината на XX век.

1 (7)

1 (6)

1 (4)

1 (2)

1 (1)

Иако најдобро е запаметен по извонредните семејни слики на Кенеди, исто така ги фотографирал и Одри Хепберн, Елизабет Тејлор, Коко Шанел и многу други познати личности за Life Magazine. Шо е исто така многу важен моден фотограф кој ја има документирано Европската мода во текот на 1950-тите и раните 1960 години. Во прилог на сето ова, во поглед на уникатно запазените Кенедиеви, и деликатната Хепберн, внатрешната перспектива на Шо се гледа низ многу фотографии снимени во палати, домови и слични локации, како предградието на Париз, улиците на Сент Тропе и Портофино.

1 (1)

1 (2)

1 (3)

Во секој случај, топлината на Шо и ненаметливиот стил на снимање сјае низ можноста и денес е еден единствен пример за другите фотографи, кој можат да ѕиркаат во портфолиото на овој великан на своето време. Шо ги задржа правата на неговиот хонорар и слики. На свои 47 години, во 1970тата, Шо го зеде данокот и повеќето од неговата работа беше ставена набрзина во складиште, каде што и преживеа, залучена во кутии, закопана длабоко во внатрешноста на складиштето во Менхетен, за да се отвори пак во 1999 година, наоѓајќи ги содржините во целосен неред.

1 (4)

1 (8)

1 (11)

1 (12)

По неговата смрт, во 1969 година, неговиот имот, вклучувајќи ја и неговата фотографска работа, припадна на неговите поранешни сопруги. Во 1994 година синот на Марк, Дејвид Шо и неговата сопруга да го превземе управувањето со неговото наследство и да го купи останатиот дел, за во 1999 да ја основаат  Архивата на фотографии на Марк Шо, во источен Думерстон, Вермонт, која моментално е единствен легитимен сопственик на фотографиите на Марк Шо. Поради неговиот уникатен стил за неговиот краток животен век, преполн со голема соработка и пријателства со славните личности, не е воопшто чудно во споредба со неговите успеси.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФото на денот | Почеток и крај
Следна објава10 забранети книги
Задолжена за најблагорoдната навика, наклонетоста кон книги. Стои на ставот дека умереноста е универзален клуч, нејзината перфекционираност јасно ги селектира информациите со кои врши промоција на книжевната уметност. Живеејќи неколку животи паралелно - како читател и автор, приврзаничка е на ендемичниот вид на автори, модерен конзервативец кога се во прашање вредностите на животот, а истовремено, вечна вљубеничка во убавото.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР