Еден од настаните на Париската модна недела кој најмногу ни недостига се ревиите на Изабел Марант во живо …

Но, шармот на главниот бренд на француската буржоазија и колективната слика на Парижанката не исчезнуваат виртуелно. Списокот на желби од сезона во сезона сè уште е составен од моделите на Изабел Марант.

„Визија на минатото или проекција во иднината? – Ова прашање е на врвот на колекцијата на Изабел Марант за претстојната есен. И дизајнеротката ја рефлектира оваа двосмисленост во силуетите, боите и графиката. Народниот и слободен дух од шеесеттите години, музиката на Џими Хендрикс и Џенис Џоплин и периодот на субкултурата.

Психоделичните шарени цветни дезени се поставени на сина винилна ткаенина, додека каубојките се носат со преголема спортска облека украсена со крагни во бои. Тоа е волшебно патување низ стилови и епохи. Новата колекција ги слави занаетчиството и културното наследство преку будење сеќавања на топови и фустани, јакни од овчја кожа и големи ремени.

Како и секогаш, на ревиите се посветува многу внимание на музиката, саундтракот за оваа ревија беше Габер Елеганза – симбиоза на народни тонови и техно ритмови.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСкопје Сити Мол во акција за сите дами!
Следна објаваВистински модерно и комотно: колекцијата Altuzarra сен/зима 2021!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ