Хобо – чанта, полумесечина, кроасан – сите овие имиња се обединети со една карактеристика – грациозност и сестраност на силуетата.

Во колекциите пролет / лето 2020 година, дизајнерите презентираа многу опции со кои sвездите на уличниот стил се вљубија: од плетени кожни чанти до модели со пластични ланци.

Оваа торба се нарекува и „хобо торба“ затоа што беше неопходна за американските работници кон крајот на 19 век. Првиот прототип на модерна торба во форма на полумесечина се појави во 1936 година: беше голема, изработен од густа ткаенина.

Подоцна, материјалот беше сменет и се појавија модели изработени од велур или кожа. Во седумдесеттите години на минатиот век, торбата стана значително помала и поелегантна – но не без влијание на Карл Лагерфелд, кој ја создаде познатата торба Chanel Gabrielle.

Оваа сезона, моделот „облак“ на брендот „Боттега Венета“ и минатогодишните мини-торби со експресивна силуета на месечината се посебно популарни, затоа што инфлунсерите ги носат со своите омилени парчиња облека.

Погледнете ги најубавите модели во галеријата …

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛесни и шик панталони за преживување на летните горештини!
Следна објаваЕдноставноста на постоењето: Resort Ermanno Scervino 2021!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ