“Вива Ла Мама” e насловот на песната од неаполскиот музичар Едоардо Bennato. Долче и Габана, текстот на песната го преведоа  на четиринаесет јазици, и го презентираа на пресот. Колкекција 2015-2016 година е повоената убавина на жената oд педесеттите години од минатиот век, присатна низ целата колекција. Оваа облека, цврсто држејќи ја половината и цврста форма на градите и колковите, во плодната песочен часовник форма, не потсети на таа ера, на стилови кои Кристијан Диор кој оваа форма ја исфрли во светот, како нова силуета.
 Инспирација е мајката,срцето на семејството.Дизајнерите имале многу интимен и личен пристап при создавањето на оваа колекција, бидејќиликот на мајка си која ги инспирирала, доаѓа од сопствените сеќавања како деца и тие го истражуваат  од естетска гледна точка. Колекцијата емногу сензуална, но во исто време е  ДНК на Долче и Габана.

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеделен репертоар на Драмскиот театар (02.03 – 07.03)
Следна објаваМини стан од 25м2
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ