0

Популарните балетанки оваа сезона добија сериозна конкуренција во еспадрилите, достапни во разни бои и дезени. Еспадрилите се удобни и лесни обувки, направени се од меко платно, кожа или тексас материјал, а заштитен знак им е препознатливиот плетен ѓон. Горниот дел на обувката, како и висината на ѓонот широко варира. Генерално сметани за летни обувки, еспадрилите додаваат допир на кежуал елеганција на речиси секој аутфит и било која облека.

1

Еспадрилите се изработуваат на Пиринејскиот Полуостров и Каталонија уште од 14-от век, во најмала рака. Најстарата, најпримитивна форма на еспадрили, пак, датира од многу поодамна, уште пред 4000 години. Популарноста на овие практични и носливи обувки кулминира во 90-тите години на минатиот век. Денес ги носат подеднакво мажи и жени, а покрај традиционалните модели од платно, познатите брендови за чевли нудат и свои персонализирани верзии на модниот пазар.

2

Изборот на бои и дезени е голем – од едноставни еспадрили во бела, црна, црвена, сина и беж боја, преку златни тонови и земјени нијанси, па се’ до оние со шарени дезени и украси. Најпопуларни се еспадрилите со пругаст дезен, а речиси сите модели совршено се вклопуваат со секаков вид на облека.

3

Како да ги носите еспадрилите? Пред се’, овие обувки се непогрешлив избор, а одлично прилегаат со сукњи и лелеави фустани, фармерки, панталони и шорцеви. Платнените еспадрили со едноставен крој можете да ги носите во дневна варијанта, а оние кои се украсени со штрас и циркони и за вечерни прилики. Во продолжение, ви претставуваме неколку стилски предлози за таа намена. Инспирирајте се и вешто комбинирајте!

4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 15a 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 36 37

СПОДЕЛИ
Претходна објава[Филм] Земја на странци
Следна објава10 книжарници од филмовите
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ